Dr. Ngai Wai Fung

Independent non-executive Director, chairman of the audit, remuneration and nomination committees of the Board

Dr. Ngai Wai Fung (魏偉峰), aged 53, was appointed as our independent non-executive Director on [month] [date], 2016. He is responsible for providing independent advice on the operations and management of the Company. Dr. Ngai has been the managing director of MNCOR Consulting Limited (formerly known as MN Consulting Limited), a Hong Kong-based consulting firm, and the chief executive officer of SW Corporate Services Limited, since September 2010 and January 2011, respectively.


Dr. Ngai has over 20 years of experience in accounting and financing as well as in corporate governance. Dr. Ngai served as the assistant managing director in COSCO International Holdings Limited (中遠國際控股有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 0517), from June 1997 to December 1998, where he was primarily responsible for corporate finance, legal, compliance and company secretarial matters. He had also held various senior management positions in a number of listed companies, including serving as the company secretary and the chief financial officer of the then Oriental Union Holdings Limited (東聯控股有限公司, now known as CY Foundation Group Limited (中青基業集團有限公司)), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 1182) from January 1999 to August 2001, the company secretary of China Unicom (Hong Kong) Limited (中國聯合網絡通信(香港)股份有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 762) and the New York Stock Exchange (Stock Code: CHU) from August 2001 to May 2003 and the company secretary of Industrial and Commercial Bank of China (Asia) Limited (中國工商銀行(亞洲)股份有限公司), a company previously listed on the Stock Exchange (Stock Code: 349), from April 2005 to June 2005. Dr. Ngai also served as an independent non-executive director of the then China Chief Cable TV Group Limited (中國3C集團有限公司, now known as Code Agriculture (Holdings) Limited, 科地農業控股有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 8153) from October 2004 to October 2007, an independent non-executive director of China Life Insurance Company Limited (中國人壽保險股份有限公司), a company listed on the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601628), the Stock Exchange (Stock Code: 2628) and the New York Stock Exchange (Stock Code: LFC), from December 2006 to May 2009, an independent non-executive director of Franshion Properties (China) Limited (方興地產(中國)有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 817), from May 2007 to June 2011, and an independent non-executive director of China Railway Construction Corporation Limited (中國鐵建股份有限公司), a company listed on the Stock Exchange (Stock Code: 1186) and the Shanghai Stock Exchange (Stock Code: 601186), from November 2007 to October 2014. From June 2005 to September 2010, Dr. Ngai served as an associate director and subsequently a director of KCS Hong Kong Limited.


Dr. Ngai graduated from University of Wolverhampton with a bachelor’s degree in law in October 1994. He received a master’s degree in business administration from Andrews University of Michigan in August 1992, a master’s degree in corporate finance from Hong Kong Polytechnic University in November 2002, and a doctorate in economics (finance) from Shanghai University of Finance and Economics (上海財經大學) in June 2011. Dr. Ngai has been a fellow of the Institute of Chartered Secretaries and Administrators and The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries since 2000 and had been a vice president of The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries between 2011 and 2013. Dr. Ngai has been a member of Hong Kong Securities Institute since July 1999, a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 2007, a fellow of Hong Kong Institute of Directors since February 2010, and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants in the United Kingdom since March 2012. He has been the Adjunct Professor of Law of Hong Kong Shue Yan University since September 2012. He has also been a member of work group on professional service under the Economic Development Commission appointed by the Chief Executive of The Hong Kong Special Administrative Region since January 2013, a member of qualification and examination board of the Hong Kong Institute of the Certified Public Accountants since January 2013 and a member of the general committee of The Chamber of Hong Kong Listed Companies since June 2014.

TOP